O klubu

Lesní klub Blátivé děti je určen dětem ve věku od 3 let. Skupina 12 dětí je doprovázena dvěma průvodci.

Rytmus dne:

8:15 - 8:30 lektoři přebírají děti v lese blízko zastávky tramvaje Poštovka nebo autobusové zastávky U Lesíka
8:30-8:45 skupinku lze dohnat po cestě
8:45 obě skupinky se scházejí, ranní přivítání
9:30 svačina
10:00 - 12:00 volná hra, řízený program
12:00 hygiena, oběd v zázemí
13:00 - 13:45 odpočinek v zázemí (čtení knihy, kreslení, spaní nelze)
13:00-14:00 vyzvedávání v zázemí, 14:00 vyzvedávání na Poštovce
14:00-15:00 kroužky (úterý, středa)

Svačina i oběd vlastní. Dodržujte, prosím, při chystání jídla zásady zdravé stravy. Svačiny dávejte, prosím, dětem do krabiček (lze je znovu uzavřit, v lese nevzniká odpad).

Vybavení pro děti: batůžek s pitím, svačinou a pláštěnkou; oběd; přezůvky; náhradní oblečení do zázemí.

Možnost adaptace dětí - pobyt ve školce s rodičem. Na formě adaptace se domluvíme.

Ukázka ze vzdělávacího plánu:

Pedagogický přístup

Pedagogický přístup průvodců vychází z respektujícího přístupu k dětem. Průvodci vytvářejí bezpečné prostředí pro rozvoj dětí a pomáhají dětem zajistit jejich základní potřeby. Pravidla a hranice se snaží vytvářet spolu s dětmi a průvodci vyžadují jejich dodržování. Učí děti hledat společné řešení v případě neshod a pomáhají jim se zvládáním emocí. Zajišťují program a aktivity, do kterých se děti mohou zapojit a v případě potřeby dětem pomáhají při rozběhnutí volné hry. Podporují u dětí rozvoj samostatnosti, zodpovědnosti a sebedůvěry. Nepodporují soutěživost, poskytují dětem zpětnou vazbu a pomáhají se sebehodnocením. Snaží se být dětem dobrým vzorem."

Duben

Písnička: Chválím tě, země má

Velikonoce, čarodějnice, Beltaine - obnova přírody po zimě, oslava života, síly. Začíná světlá a teplá polovina roku.

Další témata a aktivity: oslava Dne Země – ekologie, čtyři živly, země jako živel.

Květen

Písnička: Voda, voděnka

Otevírání a čištění studánek – čištění pramene a péče o studánky, vážíme si vody.

Další témata a aktivity: Den matek (dáreček pro maminku). Voda jako živel, koloběh vody v přírodě.

Ukázka ze zápisů dne, ptačí týden

pondělí 25.11. Děti měly z víkendu hodně zážitků a v ranním kruhu se s námi o ně podělily. Prohlédli jsme si bludiště s ptáky a jejich potravou. Podle potravy se dá odhadnout, zda pták odlétá či zůstává. Z klacků jsme postavili ptačí hnízdo. Z. navrhla stopovat kachny. Šli jsme si je prohlédnout, řekli si, co jedí, pohráli si u vody. Poté následovala velká oslava narozenin. F. s E. slavily čtyři roky. Moc děkujeme za dobroty.

úterý 26.11. Po kroužku jsme podnikli výpravu k rybníku, s kopce jsme se dokonce tahali na laně. U rybníka jsme vylepšovali už postavené velké hnízdo a hráli si na ptáky. Do zázemí jsme se vrátili trochu dřív, cestou jsme obdivovali čisticí vůz, který zametal cesty v parku. Na kroužku jsme hráli na ptáčky a sbírali žížaly. Také jsme se byli podívat na obří štěpkovač, který pracoval v lese.

středa 27.11. Skákání panáka, kopání pastí, honičky, výroba krmítka, klacková pravidla, angličtina, vození štěpky. Na kroužku jsme malovali barvami na velký papír.

čtvrtek 28.11. Povídání o ptáčcích, kdo odlétá na zimu pryč a kdo zůstává. Prohlíželi jsme si knížku o ptácích a poslouchali, jak zpívají. V sadu na kopci svítilo sluníčko a tak jsme si tu hráli až do oběda. Někdo kreslil křídou, děti běhaly z kopce dolů. Hráli jsme hru na ptáčky. V zázemí jsme si četli pohádku o Špačkovi knihomolovi.

pátek 29.11.  Při ranním zpívání Bude zima bude mráz, jsme běhali podle stanovišť, kam se ptáček schová. U domečků jsme pěkně opravili oba domečky. Pak jsme si povídali, kteří ptáčkové odlétají na zimu, prohlíželi si knížky o ptáčcích. Pak jsme hledali budky a krmítka pro ptáčky na stromech. U zázemí jsme nasypali ptáčkům do krmítka. Vyráběli jsme dárečky pro všechny paní z KC, které po nás minulý týden přichystaly divadélko. Pak jsme pomáhali vozit štěpku do záhonů, to byla práce!